Kawa ma bardzo długą historię, ściśle związaną z kulinarnymi tradycjami regionów wokół Morza Czerwonego. Najwcześniejsze potwierdzone dowody spożywania kawy w takiej postaci, w jakiej pijemy ją teraz, sięgają XV wieku. Właśnie w tym okresie w Jemenie, prażono i parzono kawę w sufickich sanktuariach, korzystając z metod zbliżonych do współczesnych. W XVI wieku napój zyskał popularność na pozostałych obszarach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a następnie rozprzestrzenił się na całą Europę.
Gatunki kawy – czym się od siebie różnią?
Kawę uprawia się w ponad 70 krajach, głównie w rejonie równikowym obu Ameryk, Azji Południowo-Wschodniej, w Afryce oraz na subkontynencie indyjskim. Od 2018 roku wiodącym producentem ziaren kawy jest Brazylia – to właśnie mieszanka ziaren z najlepszych brazylijskich odmian została skomponowana w kawie Melita mielona.
Coffea arabica i coffea robusta to najczęściej uprawiane gatunki kawy.
Różnią się od siebie smakiem, warunkami uprawy oraz ceną. Ziarna arabiki mają zwykle słodszy, subtelniejszy smak, z nutami cukru, owoców i jagód. Mają wyższą kwasowość, idealnie zbalansowany aromat powinien mieć charakterystyczny, winny posmak. Melita mielona łączy w sobie typową dla tej odmiany łagodność i długotrwałą aromatyczność.
Z kolei robusta ma mocniejszy, ostrzejszy smak, z ziarnistym wydźwiękiem i orzechowym posmakiem. Jej ziarna zawierają dwa razy więcej kofeiny niż ziarna arabiki. Przeważnie uważane są za odmianę gorszej jakości, jednak niektóre robusty są bardzo cenione do parzenia espresso – dają naparom głęboki smak i dobrą, gęstą piankę.
Zaletą robusty jest łatwość w uprawie. Drzewa mogą rosnąć na niższych wysokościach niż arabiki, są odporniejsze na szkodniki i warunki pogodowe. Owocują znacznie szybciej niż arabiki i dają obfitsze plony. Z tego względu ziarna robusty są zazwyczaj tańsze.
Melita mielona arabica czy robusta?
Ostatecznie jest to kwestia indywidualnych preferencji. Niektóre mieszanki całkowicie arabskie mogą być zbyt kwiatowe; dodatek bogatej, ciemnej robusty może nadać takiej mieszance szorstkiego i bardziej zbalansowanego aromatu. Oczywiście, na ostateczny smak naparu wpływa również sposób parzenia. Dla zwolenników łagodności, dobrze sprawdzi się Melita mielona. Świetnie nadaje się do ekspresów przelewowych czy kawiarek i uważana jest za najlepszą kawę do zaparzania filtrowego.
Zwolennicy espresso będą zadowoleni z mieszanek z przewagą robusty, która pozwoli uzyskać mocną piankę i głęboki smak. Warto przy tym mieć na uwadze, że ziarna robusty mają dwa razy większą zawartość kofeiny niż arabika.