Szafran jest bardzo znaną przyprawą, ale wcale nie tak często spotykaną w kuchni. Trudno się temu dziwić, wszak jest najdroższą przyprawą świata. Jego cena sprawia, że nadal uznawany jest za towar luksusowy, i przez to wiele osób nie do końca nawet wie, jak tę przyprawę można by było wykorzystać. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko o pochodzeniu i właściwościach szafranu, ale przede wszystkim, jak go zastosować w kuchni.
Skąd pochodzi szafran?
Szafran już od wielu lat praktycznie nie występuje w stanie dzikim. Za obszar jego pochodzenia najczęściej uznaje się Azję Mniejszą, ale obecnie uprawiany jest w Indiach, na Bliskim Wschodzie. Oraz w południowej Hiszpanii.
Szafran pozyskiwany jest z rośliny szafranu uprawnego, która jest niewielką byliną o jasnofioletowych kwiatach. To właśnie te kwiaty kryją niezwykły skarb, bo jako przyprawę wykorzystuje się jedynie słupek, a w zasadzie jego charakterystyczne czerwone znamiona. Na cenę szafranu przekłada się w dużej mierze właśnie pracochłonność wydobycia tych niewielkich części z kwiatów, która po dziś dzień pozyskiwane są ręcznie.
Jakie właściwości ma szafran?
Szafran jest cenioną przyprawą o charakterystycznym gorzko- miodowym smaku, niektórzy mówią, że wręcz piżmowym. Ceniony jest jednak nie tylko za swój unikatowy smak. Szafran już przed 1500 r. p.n.e. uznawany był za roślinę leczniczą. Wszystko przez to, że posiada wiele cennych składników, w tym witamin i minerałów. Szafran ceniony jest zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem, ma właściwości przeciwkurczowe, ale również poprawiające apetyt i nastrój. Nawet badania naukowe potwierdzają zarówno jego działanie antydepresyjne, jak i antybakteryjne i antyoksydacyjne. Z szafranem nie należy jednak przesadzać, bo łatwo go przedawkować, już 20g tej przyprawy mogłoby zabić nawet dorosłego człowieka.
Do jakich potraw warto stosować szafran?
Szafran kojarzony jest przede wszystkim z kuchnią arabską i hiszpańską. Stosuje się go przede wszystkim do potraw z ryżu, szczególnie do hiszpańskiej paeli, czy nawet do zwykłego rossitto. Stanowi on jednocześnie przyprawę o charakterystycznym smaku, jak i barwnik. W polskiej kuchni szafran też ma długą historię. Bardzo popularne jest wykorzystywanie go do doprawiania potraw rybnych, ale nie każdy wie, że doskonale pasuje też do flaków. Z umiarem może być też dodawany do słodkich potraw, jak chociażby baby wielkanocnej czy szarlotki.
Warto pamiętać, jak postępować z szafranem by wydobyć pełnię jego smaku. Szafran najlepiej wcześniej namoczyć w wodzie, ewentualnie mleku, a do potraw należy go dodawać dopiero na samym końcu.