W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się hale namiotowe. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ale równocześnie trwała, a same hale mają mnóstwo zalet użytkowych. Bez obaw można używać ich na wiele sposobów i wykorzystywać je w różnych sytuacjach. To doskonałe miejsce do tego, by rozbudować swój biznes bez konieczności inwestowania dużych kwot w jego rozwój. Jak zbudowane są hale namiotowe? Dlaczego tak dobrze spełniają swoją rolę?
Mocna konstrukcja
Produkcja hal namiotowych w pierwszej kolejności polega na stworzeniu mocnej konstrukcji. To ona stanowi szkielet namiotu i dzięki niej wszystkie jego elementy pozostają na swoim miejscu nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Konstrukcja najczęściej jest wykonywana z aluminium lub ze stali. Dzięki temu jest mocna, ale równocześnie lekka. Konstrukcję w razie potrzeby można rozłożyć i przenieść na nowe miejsce. Poza tym jej transport nie jest trudny, bo elementy stalowe czy aluminiowe nie wymagają szczególnej opieki podczas transportu. W zależności od użytej technologii elementy konstrukcyjne są ze sobą spawane lub skręcane przy pomocy mocnych śrub. Czasami stosuje się także nitowanie, choć ono sprawdza się zdecydowanie lepiej do przymocowywania elementów poszycia do samej konstrukcji.
Pokrycie hali namiotowej
Następnie konstrukcja ta jest przykrywana dopasowanym pokryciem. W przypadku hal, które mają charakter tymczasowy, najczęściej wykorzystuje się membrany PCV. Są lekkie, dość tanie, ale skutecznie chronią przed warunkami atmosferycznymi. Sprawdzają się doskonale w każdej sytuacji. Osoby, którym zależy na trwalszym rozwiązaniu, mogą też zdecydować się na hale namiotowe wyprodukowane z poszyciem z blachy trapezowej, a nawet płyty warstwowej. Takie hale pod względem wytrzymałości i odporności na warunki pogodowe są porównywalne do budynków murowanych, z tą jednak różnicą, że stawia się je dużo szybciej i taniej. Mogą one być świetnie sprawdzić się jako budynki gospodarcze np. do przechowywania maszyn rolniczych, magazyny, czy hale sprzedażowe.
Mocny fundament
Jeśli chodzi o to jak zbudowane są hale namiotowe, to koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że musi zostać dla nich przygotowane odpowiednie miejsce. Hala powinna być postawiona na wylanym wcześniej fundamencie, który umożliwia jej zakotwiczenie. W przypadku małych hal czasami pełen fundament można zastąpić wylanymi betonowymi stopami. Mocne umocowanie konstrukcji jest bardzo ważne i od niego zależy stabilność całej hali. Fundament powinien być już dobrze związany, nim zacznie się ustawiać na nim konstrukcję.