Obecnie psychoterapii potrzebuje coraz więcej osób. Oczywiście najmocniej wynika to z faktu, że po prostu coraz więcej osób doświadcza zaburzeń natury psychologicznej, z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, ale nie tylko. Ważnym i z pewnością pozytywnym zjawiskiem jest też fakt, że społeczeństwo polskie coraz mocniej otwiera się na tego rodzaju pomoc, docenia ją i chce z niej korzystać. Coraz rzadziej też osoby korzystające z takiego wsparcia są stygmatyzowane, z czego można się tylko cieszyć.
Kto korzysta z psychoterapii w Katowicach?
Wciąż największy odsetek osób, które decydują się na psychoterapię, to osoby z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi – co jednak nie zawsze oznacza choroby psychiczne, kwalifikujące się do leczenia. Takie zaburzenia to przede wszystkim nałogi, na czele z alkoholizmem, ale też narkomania czy hazard. Wśród osób młodych nierzadkim zjawiskiem jest też uzależnienie od internetu, telefonu czy gier komputerowych. Bardzo często na terapię zgłaszają się osoby mające zaburzenia odżywania – objawy anoreksji, bulimii czy odżywiania kompulsywnego.
Do poważnych przypadków można też zaliczyć depresję, będącą chorobą XXI wieku, nerwice, fobie czy stany lękowe. Wszystkie te problemy bardzo często mają to samo podłoże – przewlekły, długotrwały stres.
Na terapię często decydują się też osoby mające syndrom DDA – Dorosłego Dziecka Alkoholika.
Problemy w rodzinie
Na psychoterapię w Katowicach nierzadko udają się też rodzice mający problemy ze swymi dziećmi i nie chodzi tu tylko o młodzież uzależnioną od internetu czy sięgającą po narkotyki. Pomocy mogą też potrzebować młodsze dzieci, na przykład wycofane, przeżywające traumę (po rozwodzie rodziców czy śmierci kogoś bliskiego), moczące się w nocy czy mające za sobą molestowanie seksualne. Nieśmiałość czy, przeciwnie, agresja dziecka, niechęć do nauki czy problemy w grupie rówieśniczej także są wskazaniem do tego, by młodsze dziecko lub nastolatek trafiło, razem z rodzicami, na psychoterapię.
Psychoterapia w Katowicach może być też bardzo pomocna dla par, które przeżywają kryzys w związku. Zwykle dotyczy to przypadków, gdy jeden z partnerów dopuścił się zdrady. Wówczas bardzo trudno jest odbudować zaufanie i nierzadko pomoc terapeuty jest ostatnią deską ratunku dla związku. Jednak z pomocy terapeuty korzystają też pary, które czują, że w ich związku nie ma porozumienia bądź dawnego ognia, a nawet małżonkowie z dużym stażem, odczuwający syndrom „pustego gniazda”, czyli po rozpoczęciu życia na własny rachunek przez dorosłe dzieci.